دانشگاه آزاد اسلامی رتبه نخست خاورمیانه در مقالات پراستناد

۱۲۶ بازديد


دانشگاه آزاد اسلامی رتبه نخست خاورمیانه در مقالات پراستناد و بالاترین درصد مقالات پراستناد در بین دانشگاه های بزرگ کشور را کسب کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر علی جهان مدیرکل امور کتابخانه ها، مجلات، انتشارات علمی و علم سنجی دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: طبق آخرین بروزرسانی اینسایت(Incites) در آذرماه 1399، دانشگاه آزاد اسلامی رتبه نخست خاورمیانه را تولید مقالات پراستناد که همان مقالات یک درصد برتر دنیا در حوزه های علمی متفاوت می باشد را کسب کرد.

دکتر جهان خاطرنشان کرد: اینسایت یکی از فرآورده های اصلی شرکت کلاریویت آنالتیکس (ISI است که دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی را براساس شاخص های کیفی مبتنی بر استناد رتبه بندی می کند و مرجع اصلی بسیاری از رتبه بندی های بین المللی دانشگاه هاست. اینسایت به صورت تخصصی به حوزه علم سنجی و شاخص های آن می پردازد. در این پایگاه می توان خروجی های پژوهشی پژوهشگران، دانشگاه ها و کشورها را رصد کرد و رتبه و سطح پژوهش های انجام شده در سطح ایران و جهان را بررسی و مقایسه کرد.

وی افزود: با توجه به آخرین رتبه بندی کیفی و مبتنی بر استناد اینسایت در سال 2020، تعداد 1093 دانشگاه خاورمیانه در این لیست حضور دارند. دانشگاه آزاد اسلامی با 128 مقاله پراستناد، رتبه نخست تولید مقالات پراستناد و یک درصد برتر علم را در خاورمیانه داراست. دانشگاه کینگ عبدالعزیز با 109 مقاله پراستناد، دانشگاه کینگ سعود با 85 مقاله پراستناد و دانشگاه تهران با 63 مقاله پراستناد در رتبه های دوم تا چهارم قرار دارند.

مدیرکل امور کتابخانه ها، مجلات، انتشارات علمی و علم سنجی دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار داشت: همچنین با نگاهی گذرا به 22 سال پژوهش و تولید علم در کشور مشاهده می شود که دانشگاه آزاد اسلامی بالاترین درصد مقالات پراستناد را در بین دانشگاه های بزرگ کشور داراست.

دکتر جهان ادامه داد: طی 22 سال اخیر 72 دانشگاه کشور با 505367 مقاله علمی در جهت رشد علم و پژوهش قدم برداشته اند. در این میان دانشگاه آزاد اسلامی با 95056 مقاله علمی نمایه شده در وب آو ساینس نقش بسزایی در تولید علم کشور داشته است. دانشگاه آزاد اسلامی 685 مقاله پراستناد، 1177 مقاله یک درصد برتر دنیا، 8381 مقاله ده درصد برتر دنیا و با درصد مقالات پراستناد 0.72 بین دانشگاه های بزرگ کشور بهترین سابقه پژوهشی را داراست.

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.